Kiedy kolano boli!

Zespół bocznego przyparcia rzepki, to dolegliwość, która dotyka osób które są aktywne fizycznie, na przykład u osób trenujących bieganie.

Kiedy kolano boli…

Zaalarmować powinny nas między innymi ból i sztywność z przodu kolana. Te nieprzyjemne symptomy mogą być spowodowane zbyt dużym naciskiem bocznej powierzchni rzepki na kłykieć kości udowej. Gdy dolegliwości bólowe nie znikają, a wręcz nasilają się, to powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista postawi diagnozę oraz zaordynuje odpowiednie leczenie.

Leczenie zespołu bocznego przyparcia rzepki

Tą dolegliwość leczy się w trzech etapach. Pierwszy z nich to uwolnienie rzepki. Polega ono na nacięciu torebki stawowej po przeciwnej stronie do tej w którą należy przesunąć rzepkę.

Następny zabieg to plastyka przyśrodkowych troczków rzepki. W czasie tego zabiegu przy użyciu szwów fałduje się torebkę po stronie przyśrodkowej. Po operacji zostaje odtworzone fizjologiczne napięcie rzepki, które może być nieprawidłowe z powodu licznych zwichnięć.

Trzecia metoda leczenia opiera się na zmianie położenia przyczepu więzadła rzepki. Zabieg polega na przemieszczeniu wiązadła na stronę przyśrodkową oraz uniesieniu go odrobinę do przodu. Oczywiście operacja nie zawsze jest koniecznością. Czasami wystarczą ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty – https://www.movuto.pl/boczne-przyparcie-rzepki.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.